Vymáhání dluhopisů - jak se bránit v případě, že hraje dlužník “mrtvého brouka”?
Zajímá vás, jak postupovat v případě, že emitent nesplácí jistinu nebo kupóny a nekomunikuje s vámi? Mezi dluhopisy jsou obrovské rozdíly a na trh se dostávají i dluhopisy, které s sebou nesou velmi vysoké riziko.
Není emitent jako emitent
Emitenti se závazky z dluhopisů se většinou dělí na dva typy.
Prvním typem jsou ti, kteří prostředky z dluhopisů použili poctivě, např. nakoupili stroje nebo jiný majetek (aktiva) do firmy, ale bohužel jim nevyšel jejich podnikatelský plán. Tito emitenti se snaží situaci řešit například změnou emisních podmínek nebo delší splatností dluhopisů.
Druhým typem jsou emitenti, kteří finanční prostředky z dluhopisů použili jiným způsobem a od počátku věděli (nebo mohli vědět), že dluhopisy nesplatí. I tady platí jednoduché pravidlo – čím dříve po splatnosti začne věřitel vymáhat pohledávky (dluhopisy), tím je větší šance, že vymožení pohledávky (dluhopisu), bude úspěšné. Vše je možné řešit online, dokumenty (alespoň dluhopisy, případně emisní podmínky) nám jednoduše naskenujete případně odfotíte a pošlete prostřednictvím kontaktního formuláře nebo emailem.
Jak postupujeme při vymáhání dluhopisů
V první fázi vymáhání nároku zašleme dlužníkovi na základě podepsané plné moci tzv. předžalobní upomínku. Předžalobní výzva je odeslaná advokátní kanceláří a platí, že spousta dlužníků uhradí dluh už jen z toho důvodu, že věc do svých rukou převzal advokát. V předžalobní výzvě je emitent upozorněný i na skutečnost, že se mu vymáhání pohledávky „prodraží“ o výši nákladů spojeného se soudním řízením a náklady na exekuci.
Nezaplatí-li dlužník dobrovolně svůj dluh na základě předžalobní upomínky, je na něj neprodleně podána žaloba (pomocí elektronického platebního rozkazu). Podáním žaloby začíná vymáhání dluhu soudní cestou. V žalobě popíšeme důvod pohledávky, pohledávku přesně vyčíslíme ke dni podání žaloby a doložíme vše listinami – v tomto případě dluhopisem a emisními podmínkami.
Nesplní-li emitent (dlužník) dluh ani na základě vydaného platebního rozkazu nebo dle rozsudku, neprodleně podáme exekuční návrh. V rámci exekuce exekutor zabaví majetek dlužníka, a to jak movitý, tak nemovitý, bankovní účty, podíly nebo jiné příjmy. V případě exekuce platí, kdo ji dřív provede, ten bude dřív spokojený.
V rámci investice do dluhopisů je největším rizikem právě úpadek emitenta a jeho neschopnost vypořádat se se svými peněžitými závazky. Investor se tak může ocitnout v situaci, kdy se jeho investované prostředky stanou předmětem insolvenčního řízení. Vyhlídky na návratnost investovaných prostředků se tak mohou značně snížit. Dlužníci se častokrát pokouší před insolvencí skrýt majetek, případně se snaží o reorganizaci místo klasického konkurzu. Je ale pouze na věřiteli, jak využije možnosti právního řádu.
Nejčastější dotazy
Zaslat nezávaznou poptávku
Nechte se zastupovat advokátní kanceláří
Pokud nájemce řádně a včas nehradí nájemné, jsme připraveni dlužné nájemné vymáhat, a to bez ohledu na to, zda pronajímáte nebytový prostor, byt nebo celou nemovitost. Nabídka vymáhání pohledávek platí i pro vymáhání podnájemného (například u družstevních bytů), pokud existuje písemný souhlas pronajímatele (družstva) s podnájmem.


Reference

