90% případů vymáhání řešíme soudní cestou
Mimosoudní vymáhání není vždy účinné i díky zvýšené informovanosti dlužníků. K soudnímu vymáhání pohledávek tedy přistupujeme v případech, kdy dlužník na výzvy k úhradě pohledávky nereaguje. Neuhradí-li dlužník svůj dluh ani po výzvách advokáta nebo nedodrží-li splátkový kalendář, podáme návrh na vydání platebního rozkazu k soudu popřípadě žalobu k rozhodčímu soudu.
- Žaloba na zaplacení se podává k obecnému soudu dle místa bydliště dlužníka (sídla společnosti) nebo, umožňuje-li to dohoda mezi klientem a dlužníkem, k rozhodčímu soudu. Přednostně využíváme elektronického platebního rozkazu, čímž získáme pravomocné rozhodnutí soudu rychleji a také s menšími náklady.
- Poté, co soud vydá platební rozkaz nebo rozsudek a tento nabyde právní moci, podáme automaticky exekuční návrh.
- Samotné soudní řízení probíhá zejména na základě listin. Je-li ve věci nařizováno jednání, vaše účast není potřebná. Vzhledem k legislativním změnám v roce 2019 doporučujeme zahájit vymáhání co nejdříve.
V případě vymožení pohledávky obdržíte 100 % jistiny žalované pohledávky. Naše odměna je hrazena prostřednictvím náhrady nákladů právního zastoupení, které vám budou přiznány nad rámec žalované pohledávky a hradí je tedy dlužník.
Záloha na vymáhání je účtována dle individuální domluvy, její výše závisí na kvalitě, úplnosti a bezvadnosti dodaných podkladů. Používáme moderní elektronická podání, u kterých v případě soudních sporů hradíte nižší soudní poplatek. Náhrada za uhrazený soudní poplatek je vám následně přiznána soudem a hradí ji opět dlužník.
Výhodou soudního vymáhání je institucionálnost soudů jako státních orgánů a standardizovanost řízení před nimi. Soudy dávají záruku legálnosti vymáhání pohledávky a získání exekučního titulu (platebního rozkazu nebo rozsudku) jako jeho výsledku. Na druhou stranu je to právě tato okolnost, která často způsobuje přílišnou formálnost řízení. I z tohoto důvodu lze doporučit institut rozhodčího řízení, který tato negativa potlačuje.